Međunarodni dan žena obilježava se 8. ožujka svake godine. Nastao je kao inicijativa socijalističkih organizacija u razdoblju prije prvog svjetskog rata u borbi za jednakost, pravo glasa kao i emancipaciji žena.

Prvi Dan žena obilježen je 28. veljače 1909. godine u SAD-u.

Žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila odlučile su održati javne demonstracije 8. ožujka 1857. u New Yorku, ali policija ih je rastjerala. Ipak, nisu odustajale i dva mjeseca kasnije osnovale su sindikat.

Idućih godina, na isti datum, demonstracije su se nastavile. Jedna od njih ostala je zabilježena u povijesti kao jedna od najutjecajnijih, a to je bilo 1908. godine kada je 15 tisuća žena marširalo kroz New York i tražilo kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa.

Međunarodni dan žena danas je globalni dan kojim se slave društvena, ekonomska, kulturna i politička dostignuća žena. Dan također obilježava poziv na akciju za jednakošću i ravnopravnošću.

Napredak čovječanstva ovisi o neprekidnoj potrazi za znanjem. Žene čine polovicu svjetske populacije i svakodnevno dokazuju da, bez obzira na spol, rasu i podrijetlo, svatko može postići velike stvari. Naši su nam osmaši, danas prigodno, ispričali inspirativnu priču o ustrajnim ženama znanstvenicama i njihovom putu do uspjeha. Na listi odgovora učenika trećeg razreda na pitanje “Tko su vama najvažnije žene u životu?” našle su se majke, sestre, učiteljice, bake, prijateljice, tete, ujne, susjede…

Svaka na svoj način posebna i toliko utjecajna i važna u našim životima.

Učenici su zajedno s učiteljicom izrađivali straničnike s porukama svim ženama, (ali i muškarcima), a lajtmotiv bio je “Žena si, možeš sve!”